Pomem Spor Mülakatı

pomem spor mülakatı Sınavında Neler Oluyor?

Pomem spor mülakatı testi, resmi olarak fiziki yeterlilik parkur testi olarak bilinmektedir. Pomem spor mülakatı testi adayın fiziki yeterlilik derecesini ölçmek için yapılmaktadır. Bu mülakat testi toplam 40 puandır ve Pomem adaylarının Pomem spor mülakatı testinde en az 20 puan alması gerekmektedir. Aksi durumda elenirler. Ayrıca Pomem adaylarından; erkekler Pomem spor parkurunu 60 saniyede, bayanlar ise 66 saniyede tamamlayamazlarsa elenirler. Pomem spor mülakatı aşamasına Pomem sözlü mülakat testinden elenenler katılamazlar.

Pomem spor mülakatı testinde yapılması gereken hareketler sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

 1. SIÇRAMA (JİMNASTİK SIRASI): Pomem adayı, 5 kez sağa sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama sırasında boyu yani uzunlamasına oluyor 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20cm olacaktır.
 2. MEKİK: Pomem adayı, minderin üzerine sırt üstü yatarak, mindere yapışık vaziyette, eller ensede olacak şekilde 5 defa mekik hareketi yapacaktır.
 3. ŞINAV: Pomem adayı, vücudu dik vaziyette sadece kollarını kırmak suretiyle 5 adet şınav çekecektir.
 4. TOP MEKİĞİ: Pomem adayı, iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarına 3 kez dokunacaktır.
 5. DÜZ TAKLA : Top mekiğini tamamlayan Pomem adayı, yer minderinde öne doğru 2 defa takla atacaktır.
 6. DENGE ALETİNDE YÜRÜME: Düz takla hareketini yapan Pomem adayı, denge aletine çıkarak sonuna kadar yürüyecektir. Denge aletinden düşen aday, kaldığı yerden alete çıkarak hareketine devam edebilir. Denge aleti 5 metre uzunluğunda, 70 cm yüksekliğinde ve 10 cm genişliğinde olacaktır.
 7. ATLAMA BEYGİRİ: Koşuyu bitiren Pomem adayı, bitiş çizgisinde bulunan 1.20cm yüksekliğindeki atlama beygiri üzerinden atlayacaktır.

Pomem Spor Mülakatı Puanlaması Nasıl Yapılmaktadır?

testi diğer adıyla fiziki yeterlilik sınavı puanlamasında dikkat edilen maddeler şunlardır:

 • Pomem spor mülakatı (fiziki yeterlilik sınavı) testinde, engellerden herhangi birini terk eden aday sıfır (0) puan almış sayılır.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, jimnastik sırası, mekik, şınav ve top mekiği hareketlerinden herhangi birinde, eksik hareket yapan adayın bitirme süresine her bir eksik için 2 sn ilave edilecektir. (Örnek olarak;  5 mekik nizami (doğru şekilde) yapılmazsa parkur sonundaki süreye;  2 sn x 5 mekik= 10 sn eklenir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, düz takla hareketini eksik yapan adayın bitirme süresine her bir takla için 3 sn ilave edilecektir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, denge aletinde yürüme hareketini tamamlamayan adayın bitirme süresine 6 sn ilave edilecektir. Aday kaldığı yerden devam edip tamamlarsa süre eklemesi yapılmayacaktır.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, atlama beygiri üzerinden geçemeyen adayın bitirme süresine 6 sn ilave edilecektir. Atlama beygirinden geçiş şekli serbesttir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, toplam puanın (40 puan) %50’sini aşan (20 puan ve üzeri) Pomem adayları başarılı sayılacaktır.

Pomem spor mülakatı parkurunda zamanlama puanı ise aşağıdaki Pomem spor parkuru resminde gözükmektedir.

pomem spor mülakatı
Resme tıklayarak büyütebilirsiniz.

Pomem Spor Mülakatı Parkur Videolarını Komisyon Gözüyle Değerlendirme

Yukarıdaki resim ve maddesel olarak anlatılmış Pomem spor mülakatı aşamasını daha iyi anlamanız açısından aşağıda Pomem spor parkuru videolarını izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Video 1 – Tahmini Verilecek Pomem Spor Mülakatı Puanı: Pomem adayı,  Pomem spor parkurunu 36 saniyede  hareketleri nizami şekilde yaparak bitirdi. Kurulca verilecek tahmini puan, aday Pomem spor parkurunu 50 sn altında bitirdiği için tam yani 40 puan verilecektir.

YouTube Preview Image

Video 2 – Tahmini Verilecek Pomem Spor Mülakatı Puanı:  Pomem adayı,  Pomem spor parkurunu 38 saniyede bitirdi. Ancak bazı hareketleri nizami şekilde yapamadığından ek saniye cezası verilecektir. Aday denge aletinden düşmesine rağmen harekete devap edip tamamladığından dolayı burada ceza almayacaktır. Ancak aday atlama beygirini tamamlayamadığından 6 sn ek ceza alacaktır. Bu da eklenince Pomem adayı Pomem spor parkurunu toplam 44 saniyede bitirmiş olacaktır. Kurulca verilecek tahmini puan ise, aday Pomem spor parkurunu 50 sn altında bitirdiği için tam yani 40 puan verilecektir.

YouTube Preview Image

Pomem spor mülakatı aşaması sonrasında Pomem mülakat süreci bitmektedir. Pomem spor parkuru etabını tamamladıktan sonra elenenler liste olarak mülakat merkezinde asılmakta ve Pomem spor mülakatı etabını da başarıyla geçen Pomem adayları o dönem için belirtilen tarihte Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde asıl veya yedek olarak sıralanmaktadır.

Gelen Aramalar:

pomem spor mülakatıpomem spor mülakatı puanlamapomem parkurupomem fiziki yeterlilik parkuru videopomem spor mülakatı bayanpomem sporpomem parkur suresipomem bayan spor mülakatıpomem mulakati nasildirpomem fiziki yeterlilik parkuru

admin

Pomem adaylarının polis olma yolunda geçtiği aşamaları deneyim ve tecrübelerimle siz Pomem.Gen.Tr takipçileriyle paylaşıyorum.

Pomem Spor Mülakatı” hakkında 26 yorum

 1. Merhaba. Ceza puanlarıyla ilgili sorum olacaktı.
  Bu hareketlerden herhangi birini, mesela düz taklayı hiç yapmayarak 2*3=6 saniye ceza ile parkuru bitirmek mümkün müdür? Böyle yapıldığında diskalifiye ederler mi, veya böyle bir hareketten dolayı başka yerlerden puan kırma yoluna gidilebilir mi ne dersiniz? Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Yazımızda da belirttiğimiz üzere

   Pomem spor mülakatı (fiziki yeterlilik sınavı) testinde, engellerden herhangi birini terk eden aday sıfır (0) puan almış sayılır.

   Yani kısaca herhangi bir hareketi yapmazsanız direk elenirsiniz.

 2. merhaba arkadaşlar pazartesi sabah pomem sinavina gircem lakin fiziki yeterlilik sınavında mekik hareketini hiç yapamıyorum ayağımı bir yere sıkıştırmam gerekiyor. yapmak isteyip yapamadiktan sonra diğer parkura devam edebilir miyim yoksa elenir miyim.

  1. Merhaba hiç yapmamaktan ziyade yapmaya çalışarak tamamlayın ve devam edin. En kötü ek saniye eklerler. Hiç yapmazsanız direk elenirsiniz.

 3. Merhaba ben liseden sonra pmyo’na başvurmustum yüzümdeki küçük bi lekeden (vitiligo) elendim ama şimdi leke yok denecek kadar kaybolmuş durumda pomem’e basvurunca sorun olur mu ?

  1. Merhaba 5 metreden eşgal belirleyecek şekilde iz belli olmuyorsa sorun olmaz. Şansınızı deneyin derim kuruldan kurula değişmektedir kararlar.

 4. selam kolay gelsin ben oktay 03.06.1987 doğum tarihim 2014 pomem e basvuru yapmak istiyorum fakat yaş konusunda sıkıntı olur mu askerliği yapmadım 2014 pomem alımları hangi ayda olur yaş sınırına takılırmıyım yaş sınırının 28-30 yaş olduğunu biliyorum fakat ayları hesaplayamadım yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin selametle

  1. 2014 pomem başvuru şartlarını bilmediğimizden bu konuda net birşey söyleyemem. Ancak şimdiki şartlara göre eğer 28inden gün almamışsanız başvurabilirsiniz. Örneğin; 2014 pomem mülakat tarihi 8.10.2014 yılında olacaksa sizde 28inden gün almadığınız için askerliğinizi yapmadığınız halde başvurabilirsiniz.

 5. merhaba parkur bayanlarda da ayni sekilde mi oluyor bazi yorumlarda farkli oldugundan ve de bayanlara daha esnek davranilgindan bahsediliyor bu ne kadar dogru acaba cok kafam karisti yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler

  1. Merhaba,
   Spor parkuru bayanlarda da aynı. Erkeklerle aynı parkurda yapıyorlar. Esneklik sadece sürelerde fark ediyor.

 6. benim çenemin altında dikiş izi var karşıdan ve 5 metreden(daha yakından bile) belli olmuyor ve karnımda ameliyat izi var sorun olur mu?

  1. Tam net bir şey diyemeyiz. 5 metreden belli olmuyorsa sıkıntı olmaz. Ancak kurul görüşleri burada önemlidir.

 7. Kolay Gelsim ben mekik Hareketini hiç yapamıyorum fakat yapmaya çalış demişsiniz bi arkadaşa 1 tane çekip devam etsem sadece ek süremi eklenir yoksa 0 puan mı alırım

  1. Pomem spor mülakatı (fiziki yeterlilik sınavı) testinde, engellerden herhangi birini terk eden aday sıfır (0) puan almış sayılır.
   Pomem spor mülakatı aşamasında, jimnastik sırası, mekik, şınav ve top mekiği hareketlerinden herhangi birinde, eksik hareket yapan adayın bitirme süresine her bir eksik için 2 sn ilave edilecektir. (Örnek olarak; 5 mekik nizami (doğru şekilde) yapılmazsa parkur sonundaki süreye; 2 sn x 5 mekik= 10 sn eklenir.

   O yüzden yapamazsanız bile zorlayarak yapmaya çalışın nizami şekilde olmasa bile yapın.

 8. kardeşim heryere baktım ama hiçbir cevap alamadım parkurda mekik yarım mekik yani dizleri kırarak gözüküyor.ben tam mekik çekebiliyorum dizleri kırmadan bu bir sorun olurmu

 9. şu mekik de dizler bükük olursa yarım mekik pozisyonu oluyor yani tam doğrulmaya gerek var mı ben yapıyorumda tam doğrulamıyorum çok uğraştım olmadı… admin bu bir sorun teşkil eder mi? tam doğrulamıyorum.

  1. Nizamiye dikkat edilmektedir. Kurul görüşü önemlidir. Kimisi önemsemez kimisi de önemser. Elinizden geldiğince zorlayın.

 10. ya ben mekik cekerken ayaklarm hafif yerden kalkiyorsorun olmaz degilmi? Birde ilk hareket olan sicrama da ayni yerde sicrasak olur degil mi yani illaki her sicrama da ileri dogru gitmek zorunda degiliz sanirim

 11. Üst kısımda parkur süresinin erkekler için azami 60 saniye olduğu yazılmış. Ancak örnek videoların açıklamalarında “aday parkuru 50 saniyenin altında tamamladığı için tam puan alacaktır” deniliyor. Azami süre 60 saniye mi, 50 saniye mi?

 12. Merhaba bir sorum olacakti denge tahtasina cikarken ilk adimi attigimizda elimizle destek alabirmiyiz. Bununla ilgili bir cevap bulamadim ama eger onemli olan o tahtanin uzerinde dengede yurumekse bunun cok onemli olmayacagini dusunuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir