05 Eki
admin 26 Yorum

Pomem Spor Mülakatı

Kategori: Pomem Mülakat

pomem spor parkuru Pomem Spor Mülakatı Sınavında Neler Oluyor?

Pomem spor mülakatı testi, resmi olarak fiziki yeterlilik parkur testi olarak bilinmektedir. Pomem spor mülakatı testi adayın fiziki yeterlilik derecesini ölçmek için yapılmaktadır. Bu mülakat testi toplam 40 puandır ve Pomem adaylarının Pomem spor mülakatı testinde en az 20 puan alması gerekmektedir. Aksi durumda elenirler. Ayrıca Pomem adaylarından; erkekler Pomem spor parkurunu 60 saniyede, bayanlar ise 66 saniyede tamamlayamazlarsa elenirler. Pomem spor mülakatı aşamasına Pomem sözlü mülakat testinden elenenler katılamazlar.

Pomem spor mülakatı testinde yapılması gereken hareketler sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

 1. SIÇRAMA (JİMNASTİK SIRASI): Pomem adayı, 5 kez sağa sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama sırasında boyu yani uzunlamasına oluyor 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20cm olacaktır.
 2. MEKİK: Pomem adayı, minderin üzerine sırt üstü yatarak, mindere yapışık vaziyette, eller ensede olacak şekilde 5 defa mekik hareketi yapacaktır.
 3. ŞINAV: Pomem adayı, vücudu dik vaziyette sadece kollarını kırmak suretiyle 5 adet şınav çekecektir.
 4. TOP MEKİĞİ: Pomem adayı, iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarına 3 kez dokunacaktır.
 5. DÜZ TAKLA : Top mekiğini tamamlayan Pomem adayı, yer minderinde öne doğru 2 defa takla atacaktır.
 6. DENGE ALETİNDE YÜRÜME: Düz takla hareketini yapan Pomem adayı, denge aletine çıkarak sonuna kadar yürüyecektir. Denge aletinden düşen aday, kaldığı yerden alete çıkarak hareketine devam edebilir. Denge aleti 5 metre uzunluğunda, 70 cm yüksekliğinde ve 10 cm genişliğinde olacaktır.
 7. ATLAMA BEYGİRİ: Koşuyu bitiren Pomem adayı, bitiş çizgisinde bulunan 1.20cm yüksekliğindeki atlama beygiri üzerinden atlayacaktır.

Pomem Spor Mülakatı Puanlaması Nasıl Yapılmaktadır?

Pomem spor parkuru testi diğer adıyla fiziki yeterlilik sınavı puanlamasında dikkat edilen maddeler şunlardır:

 • Pomem spor mülakatı (fiziki yeterlilik sınavı) testinde, engellerden herhangi birini terk eden aday sıfır (0) puan almış sayılır.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, jimnastik sırası, mekik, şınav ve top mekiği hareketlerinden herhangi birinde, eksik hareket yapan adayın bitirme süresine her bir eksik için 2 sn ilave edilecektir. (Örnek olarak;  5 mekik nizami (doğru şekilde) yapılmazsa parkur sonundaki süreye;  2 sn x 5 mekik= 10 sn eklenir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, düz takla hareketini eksik yapan adayın bitirme süresine her bir takla için 3 sn ilave edilecektir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, denge aletinde yürüme hareketini tamamlamayan adayın bitirme süresine 6 sn ilave edilecektir. Aday kaldığı yerden devam edip tamamlarsa süre eklemesi yapılmayacaktır.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, atlama beygiri üzerinden geçemeyen adayın bitirme süresine 6 sn ilave edilecektir. Atlama beygirinden geçiş şekli serbesttir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, toplam puanın (40 puan) %50’sini aşan (20 puan ve üzeri) Pomem adayları başarılı sayılacaktır.

Pomem spor mülakatı parkurunda zamanlama puanı ise aşağıdaki resminde gözükmektedir.

pomem spor fiziki yeterlilik parkuru Pomem Spor Mülakatı

Resme tıklayarak büyütebilirsiniz.

Pomem Spor Mülakatı Parkur Videolarını Komisyon Gözüyle Değerlendirme

Yukarıdaki resim ve maddesel olarak anlatılmış Pomem spor mülakatı aşamasını daha iyi anlamanız açısından aşağıda Pomem spor parkuru videolarını izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Video 1 – Tahmini Verilecek Pomem Spor Mülakatı Puanı: Pomem adayı,  Pomem spor parkurunu 36 saniyede  hareketleri nizami şekilde yaparak bitirdi. Kurulca verilecek tahmini puan, aday Pomem spor parkurunu 50 sn altında bitirdiği için tam yani 40 puan verilecektir.

0 Pomem Spor Mülakatı

Video 2 – Tahmini Verilecek Pomem Spor Mülakatı Puanı:  Pomem adayı,  Pomem spor parkurunu 38 saniyede bitirdi. Ancak bazı hareketleri nizami şekilde yapamadığından ek saniye cezası verilecektir. Aday denge aletinden düşmesine rağmen harekete devap edip tamamladığından dolayı burada ceza almayacaktır. Ancak aday atlama beygirini tamamlayamadığından 6 sn ek ceza alacaktır. Bu da eklenince Pomem adayı Pomem spor parkurunu toplam 44 saniyede bitirmiş olacaktır. Kurulca verilecek tahmini puan ise, aday Pomem spor parkurunu 50 sn altında bitirdiği için tam yani 40 puan verilecektir.

0 Pomem Spor Mülakatı

Pomem spor mülakatı aşaması sonrasında Pomem mülakat süreci bitmektedir. Pomem spor parkuru etabını tamamladıktan sonra elenenler liste olarak mülakat merkezinde asılmakta ve Pomem spor mülakatı etabını da başarıyla geçen Pomem adayları o dönem için belirtilen tarihte Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde asıl veya yedek olarak sıralanmaktadır.

Gelen Aramalar:

pomem spor mülakatıpomem spor mülakatı puanlamapomem fiziki yeterlilik parkuru videopomem spor mülakatı bayanpomem parkurupomem bayan spor mülakatıpomem parkur suresipomem fiziki yeterlilik sınavıpomem fiziki yeterlilik parkurupomem spor
 Pomem Spor MülakatıYazar: admin (44 Posts)

Pomem adaylarının polis olma yolunda geçtiği aşamaları deneyim ve tecrübelerimle siz Pomem.Gen.Tr takipçileriyle paylaşıyorum.

Facebook Pomem Spor MülakatıTwitter Pomem Spor MülakatıGoogle Plus Pomem Spor MülakatıYouTube Pomem Spor Mülakatı

"Pomem Spor Mülakatı" yazısı için 26 yorumyapılmış.

 1. mrtsaklı dedi:

  Merhaba. Ceza puanlarıyla ilgili sorum olacaktı.
  Bu hareketlerden herhangi birini, mesela düz taklayı hiç yapmayarak 2*3=6 saniye ceza ile parkuru bitirmek mümkün müdür? Böyle yapıldığında diskalifiye ederler mi, veya böyle bir hareketten dolayı başka yerlerden puan kırma yoluna gidilebilir mi ne dersiniz? Teşekkürler.

  • admin dedi:

   Merhaba,

   Yazımızda da belirttiğimiz üzere

   Pomem spor mülakatı (fiziki yeterlilik sınavı) testinde, engellerden herhangi birini terk eden aday sıfır (0) puan almış sayılır.

   Yani kısaca herhangi bir hareketi yapmazsanız direk elenirsiniz.

 2. dursun dedi:

  merhaba arkadaşlar pazartesi sabah pomem sinavina gircem lakin fiziki yeterlilik sınavında mekik hareketini hiç yapamıyorum ayağımı bir yere sıkıştırmam gerekiyor. yapmak isteyip yapamadiktan sonra diğer parkura devam edebilir miyim yoksa elenir miyim.

  • admin dedi:

   Merhaba hiç yapmamaktan ziyade yapmaya çalışarak tamamlayın ve devam edin. En kötü ek saniye eklerler. Hiç yapmazsanız direk elenirsiniz.

 3. onur dedi:

  merhaba 5 sıçramada ayaklar illa birleşik olmak zorunda mı?

 4. burhan dedi:

  Merhaba ben liseden sonra pmyo’na başvurmustum yüzümdeki küçük bi lekeden (vitiligo) elendim ama şimdi leke yok denecek kadar kaybolmuş durumda pomem’e basvurunca sorun olur mu ?

  • admin dedi:

   Merhaba 5 metreden eşgal belirleyecek şekilde iz belli olmuyorsa sorun olmaz. Şansınızı deneyin derim kuruldan kurula değişmektedir kararlar.

 5. oktay dedi:

  selam kolay gelsin ben oktay 03.06.1987 doğum tarihim 2014 pomem e basvuru yapmak istiyorum fakat yaş konusunda sıkıntı olur mu askerliği yapmadım 2014 pomem alımları hangi ayda olur yaş sınırına takılırmıyım yaş sınırının 28-30 yaş olduğunu biliyorum fakat ayları hesaplayamadım yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin selametle

  • admin dedi:

   2014 pomem başvuru şartlarını bilmediğimizden bu konuda net birşey söyleyemem. Ancak şimdiki şartlara göre eğer 28inden gün almamışsanız başvurabilirsiniz. Örneğin; 2014 pomem mülakat tarihi 8.10.2014 yılında olacaksa sizde 28inden gün almadığınız için askerliğinizi yapmadığınız halde başvurabilirsiniz.

 6. ayşe dedi:

  merhaba parkur bayanlarda da ayni sekilde mi oluyor bazi yorumlarda farkli oldugundan ve de bayanlara daha esnek davranilgindan bahsediliyor bu ne kadar dogru acaba cok kafam karisti yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler

  • admin dedi:

   Merhaba,
   Spor parkuru bayanlarda da aynı. Erkeklerle aynı parkurda yapıyorlar. Esneklik sadece sürelerde fark ediyor.

 7. mehmet dedi:

  benim çenemin altında dikiş izi var karşıdan ve 5 metreden(daha yakından bile) belli olmuyor ve karnımda ameliyat izi var sorun olur mu?

 8. Mehmet Ali NARİN dedi:

  Kolay Gelsim ben mekik Hareketini hiç yapamıyorum fakat yapmaya çalış demişsiniz bi arkadaşa 1 tane çekip devam etsem sadece ek süremi eklenir yoksa 0 puan mı alırım

  • admin dedi:

   Pomem spor mülakatı (fiziki yeterlilik sınavı) testinde, engellerden herhangi birini terk eden aday sıfır (0) puan almış sayılır.
   Pomem spor mülakatı aşamasında, jimnastik sırası, mekik, şınav ve top mekiği hareketlerinden herhangi birinde, eksik hareket yapan adayın bitirme süresine her bir eksik için 2 sn ilave edilecektir. (Örnek olarak; 5 mekik nizami (doğru şekilde) yapılmazsa parkur sonundaki süreye; 2 sn x 5 mekik= 10 sn eklenir.

   O yüzden yapamazsanız bile zorlayarak yapmaya çalışın nizami şekilde olmasa bile yapın.

 9. Cem dedi:

  kardeşim heryere baktım ama hiçbir cevap alamadım parkurda mekik yarım mekik yani dizleri kırarak gözüküyor.ben tam mekik çekebiliyorum dizleri kırmadan bu bir sorun olurmu

 10. kaan tatar dedi:

  şu mekik de dizler bükük olursa yarım mekik pozisyonu oluyor yani tam doğrulmaya gerek var mı ben yapıyorumda tam doğrulamıyorum çok uğraştım olmadı… admin bu bir sorun teşkil eder mi? tam doğrulamıyorum.

  • admin dedi:

   Nizamiye dikkat edilmektedir. Kurul görüşü önemlidir. Kimisi önemsemez kimisi de önemser. Elinizden geldiğince zorlayın.

 11. fatma dedi:

  ya ben mekik cekerken ayaklarm hafif yerden kalkiyorsorun olmaz degilmi? Birde ilk hareket olan sicrama da ayni yerde sicrasak olur degil mi yani illaki her sicrama da ileri dogru gitmek zorunda degiliz sanirim

 12. Ersin Bayraktar dedi:

  Üst kısımda parkur süresinin erkekler için azami 60 saniye olduğu yazılmış. Ancak örnek videoların açıklamalarında “aday parkuru 50 saniyenin altında tamamladığı için tam puan alacaktır” deniliyor. Azami süre 60 saniye mi, 50 saniye mi?

 13. Oznur dedi:

  Merhaba bir sorum olacakti denge tahtasina cikarken ilk adimi attigimizda elimizle destek alabirmiyiz. Bununla ilgili bir cevap bulamadim ama eger onemli olan o tahtanin uzerinde dengede yurumekse bunun cok onemli olmayacagini dusunuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook Sayfamızdan Haberler!

pomem mülakat soruları kitabı

Abonemiz Olun! Anında Haberdar Olun!

Mail adresinizi yazın:

pomem soru cevap

Beden Kitle Endeksi


Cinsiyet Kadın Erkek
Boy: m (1.89m gibi)
Kilo: kg
 

2014 Pomem Yaş Hesaplaması


Cinsiyet Kadın Erkek
Askerlik Yapmış Yapmamış
Doğum Tarihiniz: (gün.ay.yıl)
Mülakat Tarihi: (gün.ay.yıl)

© 2012 Pomem.Gen.Tr - Sitede yer alan tüm içerik Pomem.Gen.Tr sitesine aittir.

Site Haritası