Pomem Sözlü Mülakat

Aşaması

pomem sözlü mülakat

Pomem sözlü mülakat aşaması, Pomem mülakatlarında Pomem ön sağlık testi aşamasından sonra gelmektedir. Bazı mülakat merkezlerinde yoğunluktan dolayı ön sağlık ve sözlü mülakat aşamalarının aynı anda yapıldığı olmuştur. Ancak genelde ön sağlık testi aşamasını geçen Pomem adayları bir sonraki aşama olarak Pomem sözlü mülakat aşamasına girmektedirler. Maalesef Pomem ön sağlık testi aşamasında elenenler bu aşamaya girememektedirler.

Pomem sözlü mülakat aşaması yönetmelikte şöyle geçmektedir;

a) Adayların her birinden, Genel Müdürlükçe belirlenecek konuların yazılı olduğu kartlardan birisini çekmeleri istenir ve çektikleri konu ile ilgili konuşma yapmaları sağlanır.Her bir adaya konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için eşit süre verilir. Mülakat sınavında adayların; Konu Hakkında Bilgi Düzeyi, Kendisinden İstenileni Kavrama, Kendine Güven Duyma ve Sözlü İfade Becerisi olmak üzere dört (4) ayrı kritere göre değerlendirmesi yapılır.

b) Değerlendirme, her bir kriter için 15’er puan olmak üzere toplam 60 puan üzerinden yapılır. (En az 30 puan almak gerekir. Aksi durumda elenirsiniz.) Komisyon üyelerinden her biri bir kriteri değerlendirir. Adayın mülakat puanı; komisyon üyelerinin vermiş oldukları puanların toplamından oluşur.

Pomem sözlü mülakat aşamasında yukarıdaki maddelerde belirtilen değerlendirmeler için Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanmış soru kartları mevcuttur. Bu soru kartlarında genel kültür, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi konuları, deyim ve atasözleri ile güncel konular üzerine sorular mevcuttur. Pomem sözlü mülakat aşamasında komisyonun önüne çıkmadan önce Pomem adayları bu soru kartlarından bir tane çekmektedirler. Komisyon karşısına çıkmadan önce birkaç dakikalık düşünme fırsatınız olacaktır.

Pomem sözlü mülakat süreci nasıl işler?

Pomem adayları komisyon karşısına çıktıklarında çekmiş olduğu soru kartını kurul başkanına (Görevli polis memurları kim olduğunu tarif edeceklerdir.) verdikten sonra bazı yerlerde sandalyeye oturarak bazı yerlerde de ayakta Pomem sözlü mülakat sürecine başlamış olacaklardır. Sorunuzu cevaplamadan önce kısaca ad ve soyadınızı, doğum tarihi ve yerinizi, memleketinizi, mezun olduğunuz bölümü ve anne baba mesleğini söyleyerek kısaca kendinizi tanıtıyor ve sonrasında sorunuzu cevaplıyorsunuz. Sorunuzu cevapladıktan sonra komisyon üyeleri bazen klasik sorular da (Neden polis olmak istiyorsun?) yöneltmektedir. Bu sorulara da cevap vererek Pomem sözlü mülakat aşamasını bitiriyorsunuz.

Pomem sözlü mülakat süreci, yoğunluğa göre birkaç dakika sürmektedir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken hususlar; salon geniş ve uğultu olacağından konuşurken normal ses tonu ile değil de hafif yüksek sesle kurulun duymasını sağlayacak şekilde konuşmalısınız. Pomem sözlü mülakat sürecinde, yukarıdaki yönetmeliğin a maddesinde bahsedilen kriterleri dikkate alarak bir konuşma yapmanız başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Pomem sözlü mülakat aşamasında aşırı heyecanlı olmayın!

Geçmiş Pomem sözlü mülakat aşamasında sorulan soruların ve cevaplarını bulacağınız bir Pomem Mülakat Soruları kitabını siz takipçilerimize ücretsiz sunacağız.

Pomem Mülakat Soruları Kitabı Çıktı! İndirmek İçin Tıklayın!

Pomem sözlü mülakat aşaması, Pomem mülakat sürecinde en önemli aşamadır. Pomem sözlü mülakat aşamasına iyi hazırlanmanız açısından geçmiş yıllarda sorulan Pomem mülakat sorularına göz atmanızı öneriyoruz.

Gelen Aramalar:

pomem mülakat sorularıpomem sözlü mülakat sorularıpomem mülakat komisyonları kimlerden oluşurpomem sozlu mülakat soru ve cevaplarıpomem mülakat sonrası aşamalarpomem sözlü mülakat soru ve cevapları 2012pomem mülakat kartlarıpomem mulakatında sorulan sorularpomem boy kilo sınırıpomem mülakatlarında sorulan sorular

admin

Pomem adaylarının polis olma yolunda geçtiği aşamaları deneyim ve tecrübelerimle siz Pomem.Gen.Tr takipçileriyle paylaşıyorum.

Pomem Sözlü Mülakat” hakkında 7 yorum

  1. Pomem başvuru yaptığımız ilden hastaneden sağlık koşullarını aldığımızda gittiğimiz okulda da tekrar sağlıktan geçiriliyor mu?

    1. Yeni yönetmeliğe göre sağlık raporu Pomem okullarında alınmaktadır. Pomem okullarına kayıt aşamasından önce herhangi bir sağlık mülakatı olmamaktadır. Ön sağlık aşaması da yönetmelikte belirtilen ön incelemedir.

  2. hakkında pek bilgimizin olmadığı bir konuyu seçtiğimizde kısa konuşup susmak mı iyidir yoksa konuyu sapıtmış da olsak, konuşmak için konuşmak mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir