Pomem ön sağlık testi

aşamasında neler oluyor?

pomem ön sağlık testiPomem başvuruları bittikten sonra belirtilen tarihte Pomem mülakatları olmaktadır. Pomem mülakatlarında öncelikli olarak (2012 Pomem alımlarında yapılan değişiklikle ilk olarak kişilik testi sonrasında ön sağlık testi yapılmıştır.) ön sağlık testi yapılmaktadır. Pomem ön sağlık testi aşamasında; Pomem erkek adayları üst taraflarını tamamen çıkarıyor ve pantolonlar diz üstüne kadar sıvanarak ayakkabı ve çorap çıkarılmaktadır. Pomem bayan adayların da ise, üst taraflarında sadece kolların görünmesi yeterli olmakta ve pantolonlar diz üstüne kadar sıvanarak ayakkabı ve çorap çıkarılmaktadır. Pomem ön sağlık testi aşamasında incelenen temel noktalar; Boy kilo oranı (beden kitle endeksi), vücudun herhangi bir yerinde yara, dövme, metal cisim, kesik, dikiş, ameliyat izleri, dişlerin ve saçların durumu, renk körlüğü testine dikkat edilmektedir. Bu temel noktalarda sıkıntı olmayanlar rahatlıkla Pomem ön sağlık testini geçerler.

Pomem ön sağlık testi şartları neler?

Pomem ön sağlık testi aşamasında bakılan diğer önemli şartlar ise aşağıda maddeler halinde sayılmıştır:

 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; seyrek saçlar ve çok açık olmayan saçlar öğrenciliğe kabul edilir. Kelliği çok olanlar kabul edilmez. (Hamilton skalası)
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; yüzde 5 metreden bakıldığında eşkâl belirleyici nitelikte olabilecek izi olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; yarık damak ve yarık dudak mevcudiyeti veya ameliyatlı olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; renk körlüğünün muayene edilmesi kısmi veya tam renk körlüğü var ise elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; gözde göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, irislerdeki renk farklılığı, göz kapağına ait ameliyat bulgusu ve benzeri durumları tespit edilenler elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; kulakta eşkâl belirleyici ya da fonksiyon kaybına sebep olacak nitelikte şekil bozuklukları olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; kekemelik ya da benzeri konuşma bozukluğu olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; ağız ve diş sağlığı; Bu sisteme ait konjenital anormali, kronik ve ilerleyici hastalığı işlevsel konuşma bozukluğu olanlar elenir. 20 yaş dişleri hariç en fazla 5 ve 5den fazla eksikliği olan adayların elenir. 5 ve 5’ten fazla eksikliğini sabit protezle yaptıran adaylar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; ortodonti (tel) tedavisi olanlar kabul edilir. Ön dişler sağ üst 1, 2, 3 – sol üst 1, 2, 3 – sağ alt 1, 2, 3 – sol alt 1, 2, 3 eksiksiz ve protezsiz olacak. Ön dişlerde eksik ya da protezle düzeltme tespit edildiği takdirde adaylar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; boyunda tiroid ameliyatına bağlı iz varsa kişi elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; solunum ya da dolaşım sistemine ait geçirilmiş ameliyat izi barlığında elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; göğüs ya da sırtta kendi kendine zarar vermesi sonucu veya isim ya da şekil çizmek yoluyla oluşmuş izler olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; göğüs kafesine ait gözle görülebilir ileri derecedeki şekil bozukluğu olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; kambur olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; her iki kol, ön kol ve parmaklarda fonksiyon kaybı, şekil bozukluğu, kısmi ya da tüm uzuv kaybı, uzunluk kısalık olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; kollarında ve ellerde kendi kendine zarar verme sonucu veya isim ya da şekil çizmek yoluyla oluşmuş izlerin ve tırnak yeme alışkanlığı olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; yazlık üniforma giyildiğinde açıkta kalan yerlerde 5 metreden eşkâl belirleyici olduğu tespit edilen her türlü izi olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; vücudunun herhangi bir yerinde cilt üstü veya altında metal cisim taşıyanlar elenir (piercing, çivi vs. materyal).
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; her iki uyluk, diz, bacak, ayaklarda kendi kendine zarar verme sonucu isim ya da şekil çizmek sonucu oluşmuş izleri olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; vücudun neresinde olursa olsun her türlü kalıcı dövme ve benzeri kalıcı uygulamaları olanlar elenir.
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; tüm vücuda bakılarak cilde ait kronik ve ilerleyici hastalığı olanlar elenir. (psöryazis, vitiligo vb.)
 • Pomem ön sağlık testi aşamasında; vücutta veya ellerde tremoru olanlar elenir.

Pomem ön sağlık testi aşamasında; kuruldaki psikolog, doktor ve diğer üyeler, adayın mülakat sırasında verdiği cevapların, beden dilinin, mimik ve jestlerinin herhangi bir psikolojik-patolojik belirtisi olup olmadığının değerlendirilmesi, ileri tetkik gerektirmeyen basit muayene ile saptanıp, gözle görülebilen uzuvların fonksiyon kaybı, şekil bozukluğu, hastalık sekelleri, geçirilmiş ameliyat izleri ile ilgili bulguları tüm vücut üzerinde araştırılıp tespit edilmesi sorumluluğunu taşımaktadırlar.

Pomem ön sağlık testi aşamasında özellikle boy ve kilo ile renk körlüğü testinde kesinlikle taviz verilmemektedir. Bazı mülakat yerlerinde ise boyun kısa veya uzun ölçüldüğü belirtilmektedir. Pomem ön sağlık testi aşamasından geçemeyen Pomem adayları bir sonraki aşama olan sözlü mülakat aşamasına geçemezler.

Pomem ön sağlık testi aşaması sağlık raporu aşamasıyla karıştırılmamalıdır.

Gelen Aramalar:

pomem sağlık şartlarıpomem yaş hesaplamapomem boy kilo endeksi hesaplamapomem sağlık yönetmeliğipomem ön sağlık şartlarıameliyat izi polis olmaya engel mipomem sağlık mülakatıpomem boy kilo oranıpomem ön sağlık mülakatıpomem ameliyat izi

admin

Pomem adaylarının polis olma yolunda geçtiği aşamaları deneyim ve tecrübelerimle siz Pomem.Gen.Tr takipçileriyle paylaşıyorum.

Pomem ön sağlık testi” hakkında 123 yorum

 1. boyum 1,75 kilom 56. bu sayfadaki kitle indeksini hesaplama programını kullandım sorun yok yazıyor. başka bir sitede ise aksini yazıyor. bu kiloyla ön sağlıktan geçebilir miyim? bir de boyun son iki rakamından 15 eksiği olmalı yani 60 olmalısın diyorlar. beni bu konuda aydınlatır mısınız?

  1. Siz öyle dediğiniz birkaç siteden hesaplattırdım ve BKİ 18.286 çıkıyor. Pomem’de de aralık 18-27 olacak. Herhangi bir sorununuz yok.

   1. 2012 pomem alımında ön sağlıkta kilodan elendim
    boyum 173 boyumu 171 ölçtüler
    kilo 85 kiloyu 87 ölçtüler elendim
    aslında alım çok az olduğu için elendim yoksa sınır 15 bende ki fark 12
    yani gözünün üstünde kaşı olanlar elendi

    1. Maalesef ölçümlerde eksik veya fazla ölçebiliyorlar. Eğer öyle olursa itiraz edip tekrar ölçtürebilirsiniz.

 2. Vitiligonun vücutta bulunması kesinkes Polis olmamıza engel mi acaba?
  Ellerde baş parmaklarda en büyük yerlerin olması engel mi gerçekten de? Umarım değildir… Şimdiden yanıtınız için teşekkürler.

 3. admin bir sorum olcak size.. daha onceki senelerde basketbol oynuyordum ve omuzum çıktı bir kaç kere bu yuzden ameliyat oldum sol omuzumdan ve 2 platin var omuzumda 5cm.likte izi var ama t_shirt giydigimde gozukmuyor hicbir sekilde ve herhangi bi açı kaybı veya ağrı sızı yok… herhangi bir sakıncası olurmu?

 4. Jandarma astsubaylık sınavında dişten elendim.Ağzımı kapatınca arka dişler birleşmiyordu. sanırsam elenme sebebim bu idi.Polislik ön sağlıkta da böyle bir sorun oluşturacak uygulama var mı.??

  1. Maalesef Pomem’de de böyle bir uygulama mevcut. Ama kuruldan kurula değişmekte. Fazla belli olmuyorsa şansınızı denemenizi öneririm.

 5. admin sol kaval kemigin küçük yaşta cam kesmesinden ötürü 6-7 cm lik dikiş izi var.saglık mülakatında sorun olur mu?

  1. 5 metre uzaklıktan belli olmuyorsa sıkıntı çıkmaz. Ancak kuruldan kurula değerlendirme değişmektedir. Şansınızı deneyin.

 6. Merhabalar birşey sorabilrmiyim .
  Benim doğuştan göğüs kafesimde biraz çöküklük var bu sorun olurmu acaba?

  1. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre;

   1) İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus, pektus karinatus ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozuklukluğu olanlar,

   2) İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan geçirilmiş solunum sisteminin enfeksiyöz hastalıkları olanlar,

   3) (Ek:RG-14/12/2012-28497) İleri tetkik ve görüntüleme yöntemleriyle anatomik ve fonksiyonel olarak organ ve sistem bütünlüğünün bozulmadığı kanıtlanan tüp toraktomiler, organ içine yapılan endoskopik girişimler, lokalize plevra kalınlaşmaları, öğrenciliğe kabul edilir denilmektedir.

   Yani güvercin göğsü hastalığınız varsa ve ileri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmaması durumunda polis olmanıza engel değildir. Bir çok aday bu hastalığı bildiği gibi doktora gitmemektedir ve PMYO veya POMEM mülakatlarında elenir miyim? diye sormaktadırlar. Ancak POMEM mülakatlarına gitmeden önce bizim tavsiyemiz ileri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı ve eşkal belirleyici olmadığına dair doktor raporu almalarıdır. Böylelikle bu rapor polislik mülakatlarında yanınızda bulur ve bu durumda mülakat komisyonuna sunabilirsiniz.

 7. kellik olayı kafama takıldı neden böyle bir uygulama var anlamadım bende bayağı bir açıklık var acaba kuruldan kurula fark edermi yoksa elenir miyim…

  1. Sağlık yönetmeliğinde belirtilen şekillerde değilse ve çok fazla kellik yoksa yani seyrekse geçiliyor. Tabi kuruldan kurula görüş farklılığı bulunmakta. Kellik uygulaması eşgal belirleyici olduğundan dolayı konulmuştur.

  1. Mülakatlardan 1 ay önce tırnak yememeye çalışın kopardığınız derinin yerine yeni deri geldiği için belli olmuyor. Belli olursa sıkıntı çıkabilir. Kuruldan kurula değişmekte.

  1. Şekil bozuklukları, eksikliği ve fazlalığında sıkıntı çıkabilir. Kasık ameliyatı sonrası iz belirgin değilse sıkıntı çıkmaz. Ancak kuruldan kurula görüşler değişebiliyor.

 8. Merhaba, benim sıkıntım da ayağımla ilgili. Polis olmak en büyük hayalim fakat ayağımda düz tabanlık mevcut. Hiç mi şansım yok acaba :s bazı sitelerde önemsenmiyor yazıyor kiminde ise sorun olur deniliyor..

  1. Herhangi bir ileri derecede ağrınız yoksa ve ameliyat izi belli değilse sıkıntı olmaz. Ama kurul görüşü burada çok önemlidir.

 9. agrım sızım yok ama iz yakın mesafeden belli kafamı karıştıran husus ameliyat izinin soru teskıl edıp etmedıgı çünkü egm saglık sartlarında örn. sezeryan kabul edilir dıyo yani ve bunun gıbı bırçok amelıyata kabul edılır dıyor. bu konuda yardımcı olursanız sevınırım teşekkurler…

 10. admini,bende heycanlınmaya ve korkuya bağlı konuşmada azda olsa takılma ve kekemelik var.pomem’likte konuşma bozukluğunu derecesi varmı? benim durumum sorun olurmu?

  1. Çok aşırı ise sıkıntı olur. Heyecanlanmamaya çalışın ve normal rahatlıkta konuşun. Kurula göre görüşler değişmektedir.

 11. admin Ben de boynumda avuc ıcınden bıraz az dogum lekesı var lazere gıdıyorum yenı basladı yetısmeyecek mulakata kurula soylesem olur mu tedavım devam edıyor elemeyın dıye etkısı olur mu yoksa sırf adam elemek ıcın elerler mı oyle bır durumda kac metreden ız ve leke kontrolu yapılıyor paylasırsanız sevınırım

  1. 5 metreden belli olmuyorsa sıkıntı olmaz. Ancak kuruldaki üyelerin görüşleri çok önemli. Eğer belli olmuyorsa hiç söylemeyin ancak çok belliyse belirtebilirsiniz.

 12. merhaba seneye mezun olacağım fakat 2 ay önce sağ diz ön çapraz bağ ameliyatı oldum şu an bi sorun yok 4-5 ay sonra tamamen iyileşeceğim dizimde neredeyse hiç iz kalmadı fakat eklem içi antroskopik operasyon sorun olur diye duydum cidden engel olur mu ?

  1. İz kalmadıysa ve yürüyüşünüze engel bir durum yok ise ön sağlıkta problem olmaz ancak geçen seneden itibaren Pomem sağlık raporu okullarda alındığından orada ne olur bilemem. Sağlık yönetmeliğinde bu duruma dair tam bir şey yok. Şansınızı deneyin.

 13. merhabalar seneye pomeme girmek istiyorum ancak kafama takılan bir soru var pmyo denemiştim 3 yıl önce mülakatta yüzümde ben olduğu için biraz sıkıntı olmuştu ancak küçük bi ben pomem mülakatındada aynı sıkıntıyla karşılaşıırmıyım arkadaşlar..

  1. Eşgal belirleyecek şekilde büyük benler sıkıntı yaratır ancak sizin dediğiniz gibi ufak benlerde sorun çıkmıyor. Ancak burada kurul üyelerin görüşleri çok önemlidir.

  1. Emniyet sağlık yönetmeliğinde;


   2) Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu ön lisans programına alınacak öğrencilerde sezaryen operasyonu geçirmiş olanlar,

   öğrenciliğe kabul edilirler.” maddesi mevcut. Bu maddeye göre sorun olmaz.

 14. merhaba, boyum 182 cm, kilom 114. vücut kitle endeksi bana uymuyo ama ben başvuru yapmak istiyorum. bu şartlarda her halükarda elenir miyim. bunun dışında bir sorunum yok. eşgal belirleyici bir farklılık yok. cevaplarsanız sevinirim

 15. Merhaba admin diş konusunda soracaktım dişlerimde ufak çaplı çürük belirtileri var ve 2 tanede dolgu bunları sorun yaparlar mı teşekkürler

 16. ayak parmaklarımın 4. ve 5. yapışık 5 metreden fazla belli olmuyor.yürümede ve koşmada sorun yaratmıyor zaten küçük bir operasyonlan geçilebilir hatta 2008 yılında askerliğimi tecilinden askeri hastaneden komando olabilir raporu var ama bu pomemde sorun olabilirmi?

 17. bugün doktora gittim gözden her iki gözüm de 1er numara miyop çıktı.engel teşkil eder mi.teşekkür ederim

 18. merhaba admin benim ön dişlerimin arası açık ve azı dişim biraz arkadan bitmiş orda diş yok gibi duruyor sıkıntı olur mu bide gözümde astigmat var.o sıkıntı olur mu?

 19. iyi günler benim göz konusunda sıkıntım var gözlük kullanıyorum. gözüm miyop derecesi 1,75–1,50 elenir miyim?

 20. meraba. Şunu merak ediyorum eğer normalde elenmene neden olan bi kusurun olduğu halde mülakatlardan geçenrsen okul döneminde yada meslek hayatında bu kusurlar tekrar sorgulanır mı herhangi bi problem olur mu kişi için yoksa olay mülakatları geçene kadar mı


  1. Mülakatları geçip okula kayıt olduktan 1 hafta sonra detaylı bir sağlık raporu için muayene olacaksınız. Orada da elenenler olmaktadır. Meslekte sıkıntı olmamakta.

 21. abilerim mrb beni bi sorum olacaktı üst öndişim de bir tane büyük leke var sorun olurmu? yoksa sildirmemmi gerekiyo?

 22. benim diresegimde 1 santimlik bi iz var arkada kalıyo kolda görülmüyo kolumu az hareket etmemle iz kayboluyo çok arkada bi sıkıntı çıkarmı acaba hemen dirsegin üstünde buruşan yerde tam

 23. abiler merhaba benim üst öndişimde bir tane belirgin bir leke var sağlıkta sorun olurmu? şimdien teşşekkürler…

 24. meraba benim ön iki dişimde ve alt 4 dişimde seyreklil olduğu için dolgu yaptırdım bu engel teşkil eder mi ??? açıkcası bu mesele çok takılıyor kafama cevap verirseniz sevinirim ??

 25. Merhaba benim alt çenemde öne doğru çıkıklık var görünüş olarak çok belli olmasada yinede anlaşılıyor. Üst üste koyabiliyorum o şekildemi bakıyorlar dişlere? sıkıntı olurmu sizce?

 26. merhaba,üst arka dişlerimden birtanesine kanal tedavisi yaptırmstım dişin içine doldurulan madde düştü dişin içi biraz oyuk durumda saglık kontrolunde sizce sıkıntı olabilirmi?

 27. sayın admin sırtımda sivilce izleri var ve dişlerimde çok hafif bozukluk var. eksik diş yok birazcık düzen bozuklugu var. bu koşullarda elenme ihtimalim nedir.

  1. Sivilceler çok belli değilse uzaktan farkedilmiyorsa sıkıntı çıkmaz. Dişler de sorun olmaz.

 28. Slm. Benim dişlerle ilgili bir sıkıntı var. Dişlerim şekil olarak düzgün değil. Bu bir engel midir?

 29. Öncelikle Soruları Cevapladığınız İçin Teşekkür Ederim … 2 Sorum Olacaktı . Birincisi ; Dişlerimde Bir Sıkıntı Yok Fakat Üst Ön Sol Köpek Dişim Diğer Dişlerime Göre Geride Duruyor Sıkıtı Olur Mu ? İkincisi ; Gözümde Çok Az Bir Derece Kayma Var ama Derecesi Çok Az Hatta Kimse Farketmiyo(Göz Doktorları Hariç) Bir Sıkıntı Teşkil Eder Mi ?

 30. merhaba admin bişey soracağım.boyum kilom tutuyor ama bende göz astitmatım var.renk körlüğüm yok sorun olur mu?

 31. merhabalar, ben bu yil pmyo icin sinava giricem ama bundan 4 yil once apandisit ameliyati gecirdim. Ama iz var bu mulakatlarda sikinti yaratirmi ?

  1. Uzak mesafeden fazla belli olmuyorsa sorun olmaz. Ama kurul üyelerin insifiyatına kalmış bir durum.

 32. Merhabalar öncelikle,
  Ben pmyo mülatlarına gireceğim fakat kafam da soru işaretleri oluştu.
  1.Gözlerimin ikiside 1 derece(sol miyop astigmat) sıkıntı olurmu ?
  2.Küçükken kepçe kulaktım ameliyat oldum fakat kafam bandajlıyken fıskiyenin altına girmişim ve bandaj kaydığı için kulağımda biraz şekil bozukluğu oldu.Sıkıntı yaratırmı acaba ?
  Şimdiden teşekkürler.

 33. merhabalar ben bu yıl pmyo sınava girecem ama benim göğsümde güvercin göğüs dedikleri bi şekil bozuklugu var ama o kadar belli eden bişe deil acaba girmemi engellermi

 34. Benim önden dördüncü dişim düştü. toplamda 4 dizim yok ve 3 dişimde protez kafama çok takıldı. Ne olur acaba?

 35. benim kaşım ve gözüm arasında bir ameliyat izim var ve ben polis olmayı çok istiyorum bu sıkıntı olur mu yani yakından bakıldığında belli oluyor ama dediğiniz gibi 5 metreden bakıldığında hiç belli olmuyor. ön sağlıkta yakından mı bakıp karar veriyorlar yoksa 5 metreden bakıldığında görülmüyorsa mı karar veriyorlar?

 36. Allah rizasi icin bilgisi olan biri cevaplasin..

  Ust on 4 disimde gecen sene görünüş acisindan büyük sknti vardi on saglik mulakatinda elendim bu sene tekrar pomem deneyecegim diye on ust 4 dise kaplama yaptirdim disin kökleri duruyor elerler mi yine :(( ?

 37. Benim sırtımda güneşe bağlı güneş lekeleri var çil çil. on tarafımda değil sadece sırt bölgemde. Sorun teşkil eder mi?

 38. Admin cevaplarsan sevinirim..

  Gecen sene on saglik mulakatinda elendim sebebi ise ust on 4 disimin yapisnin bozuk olmasi..Bu sene ust on 4 dise kaplama yaptirdim kokleri duruyor ama elerler mi yine ?

  1. Esra Merhaha ciller icin cildiye doktoruna gidebilirsin cilleri azaltan piyasada baya krem var ama mutlaka doktora git kendin arastirip falan krem alip kullanma basarilar..

 39. Peki admin bircok arkadasimizin dis yamuklugu sorunu var. Tel tedavisine baslasak teli yanimizda gotursek olur mu? Yonetmelikte tel tedavisine baslayanlar elenmez deniliyor ya hani?

 40. admin benim sağ köpek dişim yok süt dişim düştü fakat köpek dişi çıkmadı bu durum sıkıntı olur mu acaba karşıdan bakıldığı zaman fazla belli olmuyor

 41. Sa kardeşim ben bir arkadaşım için soru soracaktım hiç kimseden cevap alamıyor çünkü utanıyor, belki ön sağlıkta anlaşılmaz ancak pomem yada pmyo dan polis olmak istediğinde gireceği herhangi bir sağlık testinden anal muayene varmıdır arkadaşımın başına küçükken bir olay gelmiş şimdi böyle biri değil herkes gibi oda polislik deneyerek polis olmak istiyor olabilirmi lütfen cevapla yoksa bu arkadaş pomeme başvuramayacak

   1. Kardeşim anlayamadık yani şimdi ne oluyor gitse sıkıntı olurmu bu nedenden dolayı sen girdinmi varmı böyle bir durum

 42. Merhaba, ben POMEM ile PMYO’nun farkını öğrenmek istiyorum. 1 Haziranda çağrılacağım mülakata PMYO adı altında mı gireceğim?

 43. Benim gözlerim yeşil bana renkli göz sıkıntı olur dediler onun dışında vücudumda hiç birşey yok sıkıntı olur mu ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir