Pomem Adayları ve Geçtikleri Aşamalar

pomem; polis olmadan önce geçecekleri aşamaları ve göreve başlamaları için önlerinde uzun bir sürecin olacağını bilmelidirler. adayları, polis olma hayallerini bir sonraki adıma geçirmek için öncelikle KPSS sınavına girmeli ve Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenen puan türünde taban puanı almalıdırlar. Bu puan türü KPSS P3 olmakta ve bu puan türünün hesaplanması için KPSS sınavının Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının yapılması gerekmektedir. Taban puanı her sene alım duyurularında belirtilmektedir ve genelde de taban puanı 60 puan olarak hesaplanmakta ve son birkaç yıldır da hep bu puan belirtilmektedir.

Pomem adayları sabırlı ve azimli olmalıdır.

Pomem adayları; uzun bir süreçten geçerek polis olacakları için sabırlı ve azimli olmalıdır. Pomem adayları, KPSS sınavından belirtilen puan türünden taban puanı aldıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) öğrenci alımı duyurusunu beklemelidirler. Bu duyurunun ne zaman açıklanacağı her sene belirlenmektedir ve bu tarihlerinde belli bir sabit tarihi olmamaktadır. Pomem öğrenci alımı duyurusu yayınlandıktan sonra Pomem adayları eğer duyuruda belirtilen şartlara (KPSS taban puan, yaş, boy ve diğer şartlar…) uygunsalar belirtilen tarihlerde ikamet ettikleri yerin İl Emniyet Müdürlüklerine istenilen evraklarla başvurmalıdırlar. Bazı illerde İl Emniyet Müdürlükleri haricinde Polis Okullarına da başvurulabilmektedir. Başvurmadan önce İl Emniyet Müdürlüklerini arayarak başvuru yerini öğrenebilirsiniz.

Pomem adayları, başvuru sürecini tamamladıktan sonra belirtilen tarihte Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde ilan edilecek duyuruda mülakata nerede ve ne zaman gireceklerini öğreneceklerdir. Pomem Adayları mülakat sürecinde Pomem kişilik testi (2012 Pomem alımlarında ilk defa uygulanmaya başlandı), ön sağlık testi, sözlü mülakat ve spor parkur testi aşamalarından geçeceklerdir. (Mülakat sürecini Pomem.Gen.Tr sitemizdeki diğer yazılarda daha detaylı olarak göreceksiniz.)

Mülakat süreci esnasında elenmeler olacak ve bu elemeler dışındaki Pomem adayları ise genel ülke sıralamasına puanına göre listelenecekler. Bu genel sıralama listesinin başından başlayarak belirtilen sayıda asil ve yedek aday alınacaktır. Bu süreci de Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinden takip edeceksiniz.

Pomem Adayları ve geçtikleri aşamalar genel olarak bu şekildedir. Pomem adaylarının Pomem okulu öğrencisi ve polis olma yolunda sürecinde daha fazla bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Gelen Aramalar:

pomem aşamalarıpomem başvuru aşamalarıpomem alım aşamalarıpomem sinav asamalaripomem giriş aşamalarıpolis olma sürecipomem adayları aşamalarıPomem eğitim aşamalarıpomem alım sürecipomem süreci nasıl işliyor

admin

Pomem adaylarının polis olma yolunda geçtiği aşamaları deneyim ve tecrübelerimle siz Pomem.Gen.Tr takipçileriyle paylaşıyorum.

Pomem Adayları ve Geçtikleri Aşamalar” hakkında 4 yorum

  1. 10.10.1986 DOĞUMLUYUM ASKERLİĞİMİ YAPMADIM 2013 POMEME BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM? SİZİN POMEM YAŞ HESAPLAMA PROĞRAMINIZ 08.10.2013 BAZ ALARAK YAPIYOR FAKAT BANA OLUMSUZ CEVABI VERİYOR GEÇEN YIL 08.10.1985 LİLER BASVURU YAPTI BU NASIL OLUYOR ACIKLARMISINIZ?

    1. Program henüz detaylı düzenlenmedi. Pomem mülakatlarının ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)
      -Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar için 08/10/1986 tarihi ve sonrasında doğanlar, (Pomem mülakatları 08/10/2013 tarihinde olursa)
      -Askerliğini yapan, bu tarihte terhis olabileceğini belgeleyen erkek adaylar için 08/10/1984 tarihi ve sonrasında doğanlar.(Pomem mülakatları 08/10/2013 tarihinde olursa)

  2. geçen sene aday olan bir arkadaş takım elbise şart demiş. Sözlü mülakat sırasında takım elbise giymeMIZ MI gerekiyor ? Takım giymeyen lere neden giymedin diye sormuşlar. . !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir