2013 Pomem Alımları

2013 pomem alımları alımları olacak mı?

2012 Pomem alımlarının bitmesinden sonra gözler 2013 Pomem alımlarına çevrildi. ile ilgili İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada 2013 yılı için Pomem alımı olacağını söylemiştir.

2013 Pomem alımlarında kaç kişi alınacak?

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada 2013 Pomem alımları ile alakalı cümleleri aynen alıntılayarak paylaşıyoruz. İşte o cümleler:

2013 yılında ise Polis Meslek Yüksekokullarında 8.400, Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde ise üniversite mezunu 4.040 olmak üzere, toplam 12.440 polis memuru yetiştirilerek, Emniyet Teşkilatına kazandırılacaktır.

Bu cümlede Pomem adaylarını ilgilendiren rakam 4040 kişidir. 2013 Pomem alımlarında kaç kişi alınacak sorusuna en yetkili ağızdan cevap verilmiştir. (İçişleri Bakanı Şahin’in yaptığı konuşmanın tüm metnine buradan ulaşabilirsiniz.) 2013 Pomem alımları için belirtilen 4040 sayısının asıl ve yedek üyelerin toplamını oluşturduğunu düşünmekteyiz.

?

2013 Pomem alımları ne zaman olacağı konusunda net bir bilgi yoktur. Bu tarihi Emniyet Genel Müdürlüğü belirleyecektir. 2012 Pomem eğitimlerinin yaklaşık 10 ay süreceğini göz önüne aldığımızda Eylül 2013 gibi biteceği düşünülmektedir. Bu durumda 2013 Pomem alımlarının Ekim 2013 gibi açıklanacağını tahmin etmekteyiz.

ne zaman?

2013 Pomem alımları ne zaman sorusuna verdiğimiz cevaba göre 2013 Pomem başvuruları Ekim 2013 gibi olacağını tahmin etmekteyiz.

2013 Pomem alımı ile ilgili net bilgileri sizlerle paylaştık. 2013 Pomem alımları ile ilgili gelişme ve duyurular olduğunda sitemizde paylaşılacaktır.

Gelen Aramalar:

pomem 20132013 pomem alımları2013 pomem başvuru tarihi2013 pomempomem 2013 başvuru tarihipomem 2013 başvuruları ne zaman2013 pomem başvuruları2013 pomem alımı2013 pomem başvuruları ne zamanpomem 2013 alımları

admin

Pomem adaylarının polis olma yolunda geçtiği aşamaları deneyim ve tecrübelerimle siz Pomem.Gen.Tr takipçileriyle paylaşıyorum.

2013 Pomem Alımları” hakkında 61 yorum

 1. koskoca 2 sene pomem alımı bekledim 2700 erkek aday aldı mülakattan sorunsuz çıktım eve döndüm heveslendim olacak diye çünkü herşey mükemmel geçmişti sonu.= mulakattan 34 puan… bir üniversite mezununa bu puanı mı yakıştırdılar anlamadım? yazıklar olsun diyorum başka birşey demiyorum emniyete ben çok kırgınım artık. büyük konuşmak istemem ama bi daha girip kendimi rezil etmek istemem. bunları geçtim alınan adaylar yıllar sonra adam döver 8 e 1 kişi döver erkeklik derler habere konu olurlar. adam kayırınca böyle oluyor tabiki. adalet sağlayıcı güç adaletsizliğin başını çekiyor saygılarımla…

 2. üniversite mezunu polis adayları, uygulanan yaş sınırı için seslerini duyurmaya çalışıyor. Mevcut mevzuat hükmü gereğince, “Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar için sınav tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak, askerliğini yapmış erkek adaylar için ise, 30 yaşından gün almamış olmak” şartı aranmakta. Bu yaş sınırının yükseltilmesi için ise yasal düzenleme gerekmekteydi. Beklenen düzenleme 8 Haziran 2011 tarihinde hükümet tarafından yapılarak (643 sayılı KHK’nın 9. maddesi Ek Madde 40) kanuni engel kaldırılarak, yönetmeliklerin kanuna uygun hale getirilmesi ise ilgili kurumlara bırakılmıştı. EGM’nin ise 2011 yılındaki POMEM alımlarını 2012 Mart ayına ertelemesi ise on binlerce POMEM YAŞ mağdurunu yeni yönetmelik konusunda umutlandırdı.

  Konu ile ilgili facebook’ta grup yöneticisi olarak açıklama yapan Kenan Aslan, “T.B.M.M, POMEM için 35 yaş mümkün, karar Emniyet Genel Müdürlüğü’nün T.B.M.M’ne olmak üzere yetkilileri e-posta yağmuruna tutan on binlerce YAŞ mağduruna meclis tarafından ”Başvurunuzda belirttiğiniz konuda yönetmelik değişikliğinin ilgili kurum tarafından yapılması gerekmektedir”. Bu nedenle başvurunuzun 3071 sayılı Kanun uyarınca adınızı, soyadınızı, imzanızı ve iş veya ikametgâh adresinizi eksiksiz içermesi ve Emniyet Genel Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederim.” şeklinde cevap verilmesi beklentileri EGM’nin martta yapacağı ilana bıraktı.” dedi.

  EGM MUTLAKA İLGİLİ YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRMELİ ÇÜNKÜ…

  Binlercen üniversite mezunu gençlerle sosyal paylaşım sitelerinde forum ve grup oluşturarak yetkililere sesini duyurmaya çalışan Aslan şöyle konuştu; “Yakın zamanda yapılan kanun değişikliği ile polislerin emeklilik yaşı 3 yıl arttırılmış olup, 52 yaşından 55 yaşına çıkartılmıştır. Böylece, üniversite mezunu POMEM polis alımında yaşın arttırılmasındaki en büyük engel ortadan kalkmıştır. Çünkü, 33 yaşında sınavı kazanmış bir adayın polis eğitimini 2. dönemde aldığını düşünürsek, 34 yaşında göreve başlasa dahi 20 yıl hizmet süresini doldurduğunda 54 yaşına gelmiş oluyor. Polislerin emeklilik yaşı artık 55 olduğuna göre, emeklilik ve hizmet süresi bakımından hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. İstenildiği takdirde, ilgili Yönetmelikte yapılacak ufak bir değişiklik ile üniversite mezunu polis alım üst yaş sınırı rahatlıkla yükseltilebilir. Üniversite mezunu polis adayları için, üniversiteye giriş sınavına hazırlanma, üniversite eğitiminin uzaması, KPSS’ye hazırlanma, gerekli puanı alma ve askerlik gibi nedenlerden dolayı polisliğe başvurma yaşı 28 / 29’u bulabilmektedir. Bahsedilen sebeplerden dolayı, 30 yaş üstü POMEM polisliğe başvurmak isteyip de başvuramayan binlerce üniversite mezunu genç mağdur olmaktadır. Ayrıca, POMEM polis alımı başvuru tarihlerinin daha ileriye alınması (Örneğin, 2007,2010 ve 2011’de olduğu gibi) nedenlerinden dolayı birçok aday haftalar (1 / 2 hafta) hatta, sadece birkaç gün ile başvurma hakkını kaybetmiştir. Bu nedenlerden dolayı, yaş sınırı arttırılıp 2013 ve daha sonraki yıllar için daha çok üniversiteli gencimizin (POMEM) polisliğe başvurma hakkını elde edebilmesi sağlanabilir.”

  YENİ YÖNETMELİK GELİŞMİŞ ÜLKELER ÖRNEK ALINARAK HAZIRLANMALIDIR!

  Amerika ve Avrupa ülkelerinin polis alım üst yaş sınırı incelendiğinde, 35 hatta 45 yaşlarına kadar polisliğe başvurma hakkı var ve adaylar fiziki yeterlilik sınavına göre belirleniyor.

  Uygulama Anayasa 70.maddeye de aykırıdır. Bu madde “Her Türk, kamu hizmetine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka bir ayrım gözetilemez” denmektedir. Bu madde çok açıktır, memurluğun anayasal bir hak olduğu ve memurluk mesleğine girebilmek için aranacak şartların “görevin gerektirdiği niteliklerle” ilgili olmasını emretmektedir.Yani anayasamıza göre polislik mesleği gibi yarışma sınavlarıyla seçim yapılan durumlarda 34 yaşındaki bir aday 25 yaşındakinden daha iyi sonuç elde ediyorsa görevi 34 yaşındaki hak etmelidir.

  Ülkemizde, polisliğe benzer meslek grubu olarak gösterilebilecek astsubay alımında üst yaş sınırı 32 olarak belirlenmiştir. Polis alımında da üst yaş sınırının yükseltilmesi son derece yerinde, makul ve mantıklı bir adım olacaktır.8/24’ÜN formülü POMEM Devletin polis alımı yaparken, kişi başına düşen polis sayısı oranında Avrupa Birliği standartlarını yakalamaya çalışmakta Polislerin çalışma saatlerini de azaltmaya dönük pilot uygulamalarda yapmakta ancak personel yetersizliğinden dolayı tüm ülkede bu sisteme geçmesi mümkün olmamaktadır. Oysaki formül çok açıktır, PMYO’lardan bir polis mezun olurken POMEM’den dört polis mezun olmakta ve kısa süre içinde personel açığı giderilmesi PMYO’ ların POMEM’e dönüştürülmesiyle mümkün olabilecektir. Devletin maliyet açısından da büyük kazanımları olduğu ortadadır..

  POMEM’de 35 yaş düzenlemesi önündeki engel kalktı.

  3046 sayili kanun ile 657 sayili memurlar kanununa yapilan değişiklikler kanun hükmünde kararnamesi ilgili maddeleri ; MADDE 9-657 sayılı kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

  POMEM’de yaş düzenlenmesi sorunu;

  EK 40. Madde ile haziran 2011’de yapılan 35 yaş düzenlemesi nin son birkaç güne kadar emniyet teşkilatı POMEM alımlarını kapsayıp kapsamadığı herkesin içinden çıkamadığı bir durumdu.

  Özellikle 2007’deki POMEM alımlarının iptal edilmesi sebebiyle POMEM yaş mağduru diye anılan ve bugün onbinleri bulan bu grup ortaya çıkmıştı.

  Yaş mağduru bu grup bugün memurlar.net ve facebook’ta organize olup mağduriyetlerinin giderilmesi için çaba sarfetmekteydi. Ve bugün büyük bir yol katettiler.

  Birkaç gün önce bu meseleyi yorumlatmak üzere ‘’POMEM’de yaş sınırı 35 olsun’’ isimli yaş mağduru büyük kitlenin TBMM’ye konu ile ilgili yapmış olduğu e-dilekçe başvurusuna gelen cevapta 35 yaş değişikliğinin hem POMEM için mümkün olduğu hem de bu değişikliğin yapılması için yetkinin ilgili kuruma yani emniyet teşkilatına verildiği cevabına açıkça ulaştılar.

  POMEM’de yaş değişiklik YETKİSİ ;

  Konuya ilişkin dilekçeye TBMM tarafından verilen cevapta; yaş düzenlemesinin emniyet teşkilatı tarafından sadece yönetmelik çıkarılmak usulü ile yani en basite indirgenmiş düzenleme imkanı ile yapılabileceği açıkça belirtilmiş.

  Bundan sonra bu konuda yapılacak her değişiklik için sadece emniyet teşkilatının basit bir yönetmelik hazırlaması gerekmekte.

  Görünen o ki ; birkaç aydır netlik kazandırılamayan 35 yaş ile ilgili KHK’nin POMEM’i kapsayıp kapsamadığı netlik kazanmıştır ve POMEM’de yaş düzenlenmesinin önünde hiçbir siyasi engel kalmamıştır. EGM’nin 2013 ilanı POMEM adayları için hala bir umut kaynağı olmaya devam ediyor

  1. 2013 Pomem duyurusu açıklanmadı. O yüzden kesin bir şey diyemiyoruz. Duyurunun açıklanmasını bekleyin.

 3. Sayın Yetkili,

  Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakütesi mezunuyum. 20010 yılında askerlik görevimi tamamladım.

  Öğrenmek istediğim konu şu , Haziran 1984 doğumluyum, eğer ki 13. dönem alımı olacaksa yaş sınırına takılır mıyım acaba?

  Bilgi verirseniz çok sevinirim.
  İyi bir hafta geçirmeniz dileği ile..
  Saygılarımla.
  Fahri KOÇ

  1. Pomem mülakatlarının ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)
   -Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar için 08/10/1986 tarihi ve sonrasında doğanlar, (Pomem mülakatları 08/10/2013 tarihinde olursa)
   -Askerliğini yapan, bu tarihte terhis olabileceğini belgeleyen erkek adaylar için 08/10/1984 tarihi ve sonrasında doğanlar.(Pomem mülakatları 08/10/2013 tarihinde olursa)

 4. Merhabalar,
  Ben bu sene 2013 Kpss A’dan sınava giricem. Kpss A P3’ten pomeme başvurabilir miyim?.

  Şimdiden teşekkürler.İyi Çalışmalar.

 5. MERHABA BENİM SİZE Bİ SORUM OLCAK. BEN AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİNDE OKUMAKTAYIM. MEZUN OLDUĞUMDA POMEM’ E BAŞVURU YAPABİLİYOR MUYUM. AYRICA YAŞ SINIRINI DA ÖĞRENMEM MÜMKÜN MÜ? YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Evet 4 yıllık AÖF lisans mezunları Pomem’e başvurabilir. Yaş sınırı alım duyurularında belirtilir. Ancak şu ana kadar ki yaş sınırları;

   Pomem mülakatlarının ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)
   -Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar için 08/10/1986 tarihi ve sonrasında doğanlar, (Pomem mülakatları 08/10/2013 tarihinde olursa)
   -Askerliğini yapan, bu tarihte terhis olabileceğini belgeleyen erkek adaylar için 08/10/1984 tarihi ve sonrasında doğanlar.(Pomem mülakatları 08/10/2013 tarihinde olursa)

 6. Efendim ben yiğit sirkecioğlu erzurum kayıtlı izmir ikahmet etmekteyim . 2002 tarihinde üniversite öğrencisi iken polis olmaya çalıştığımda 8 / A maddesinden elenmiştim . 2008 tarihinde kimya bölümünden mezun oldum. Formasyon alarak öğretmenlik eğitmenlik hakkı kazandım . Ancak kpss sınavında başarılı olamadım . Muhbirlik , polislik , mit gibi alanda geçici çalışma , staj , yedek memur vb şekilde sizden görev alabilirmiyim ? 2 ocak 82 doğumluyum . Tercih edilmeyeceği mi düşünüyorum ancak yinede yaşın değişme şansını düşünerek size yazdım. Başvuru yapma veya sizinle çalışma sansım varmı ?

  1. Pomem mülakatlarının ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)
   -Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar için 08/10/1986 tarihi ve sonrasında doğanlar, (Pomem mülakatları 08/10/2013 tarihinde olursa)
   -Askerliğini yapan, bu tarihte terhis olabileceğini belgeleyen erkek adaylar için 08/10/1984 tarihi ve sonrasında doğanlar.(Pomem mülakatları 08/10/2013 tarihinde olursa)

   Diğer memurluk alanlarında 35 yaş sınırı olan alanlara göz atmanızı öneririm.

 7. Arkadaşlar, web SAYFANIZDA POMEM aşağı POMEM yukarı her yerde POMEM… POMEM’in açılımını uzun uzun aradım sayfada bulamadım. Siz biliyorsunuz ama ya bizler?

 8. benim askerlik celp dönemim temmuz ayında doluyor bende 7 temmuzda kpss sınavına girecem sınavlar açıklandıgında askerim, askerdeyken polisliğe(pomem için) başvurma olanagım varmı.

 9. ÖNCELİKLE BÖYLE GÜZEL BİR SİTE İÇİN TŞKR EDERİM..2005YILINDA PMYO UNDA İSTİFA ETTİM TEKRARDAN POMEM İÇİN BAŞVURU YAPSAM KABUL EDILIR MI…CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞŞMALAR

  1. Başvurmadan önce eğitim şubeyi arayıp ya da il emniyetine giderek bilgi alabilirsin. Aşağıda sizin için bulduğum bir yazı mevcut.

   Pmyo’den intibak eğitimi sırasında istifa ettiysen pomem’e başvurabilirsin. Kpss’ye girdiysen başvurunu yaparsın. Memur arkadaşlar işlemini yapacaklardır.Ancak istifa ettiğin için sistemde kara listede görüneceksin. Bu sebeple intibak eğitimi sırasında istifa ettiğini belirten bir dilekçe yazacak ve dilekçenin sonucu için (son başvuru tarihinden 1-2 gün önce) ki intibak eğitimi sırasında istifa edip etmediğin arşivden araştırılacak ve bu dönemde istifa ettiğin için başvuru dilekçen kabul edilecek ve eğitim şubeden başvuru yapman için tekrar aranacaksın. Bu süreçten sonra tüm işlemlerin diğer adaylarda olduğu gibi aynen devam edecek.Şimdiden hayırlı olsun der bu uzun yolda sana sabırlar dilerim. (Memurlar forumundan alınmadır.)

 10. mrb. 4. yılına devam eden pomem mezunu istifa ederse;
  a- başka bir memuriyete ne zaman başvurabilir.
  b- istifadan ne kadar süre sonra mesleğe geri dönebilibilir cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. 4/6/1937 tarih ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu 26/4/2005 tarih ve 5336 sayılı Kanunun 2 nci maddesi eklenen ek 24 maddesinin 5 inci fıkrasında “Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanırlar. Bu şekilde atananlar, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar.

 11. AÖF işletme mezunu olan POMEM e direk başvuru mu yapıyo yoksa KPSS den belli puanı tutturması mı gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim..

 12. ben 26,09,1986 dogumluyum bu yıl basvurular dogum tarıhımden once olursa ama mulakatlar dogum tarıhımı gecerse mesela 27 sınde mulakatlar olursa basvuru hakkım oluyormu 28 yasından gun almamıs olmak basvuru ıcın mı mukaltlarda dahılmı buna acıl cvb beklıyorum kac gundur beynımı kemırıyor bu konu saygılar kolay gelsın…

 13. ben suan askerdeyım teskerem eylul 17 snde olacak sımdı askerde basvuru olursa ben yaş sınırına takılrmıyım dogum tarıhım 23.09.1985 sınava nerde muracaat edebılırım

  1. Askerliği devam edenler mülakat tarihine kadar terhis olurlarsa başvurabilirler. Eğer başvuru tarihleri arasında askerde olursanız askerliği yapmış olduğunuz ilde başvurabilirsiniz.

 14. mrb admin iletişim fakültesi mezunuyum 91 dogumluyum snavdan 63 aldm pomem başvurusu ne zaman olacak ve nasıl başvuruluyor internet üzerinden mi?

 15. Puan 59,85 sadece KPSS P3 puanımı geçerli? kpss nin diğer puan gruplarından faydalanıla bilir mi ? 2013 POMEM için taban puanda bir esneklik olabilir mi? teşekkürler.

 16. polis olduktan sonra başka bi kuruma geçmek için tazminat ödeniyıordu ama bu yıl torba yasasından dolayı bu iptal edilmiş böyle bi duyum aldım ne kadar doğru öğrenmek isterim teşekkürler

 17. merhabalar 16,09,1986 dogum bu sene pomeme gırebılme şansm nedır alımlar nezaman olur tahmını.. 24 temmuz 10 eylul arası gıbılerınden bazı yazılar okudum dogrulugu nedır.

  1. Geçen sene mülakatlar ekim ayında olmuştu. Askerliğinizi yaptıysanız girebilirsiniz. Bu sene de mülakatlar ekim-kasım ayı gibi olabilir. Tam bilemiyoruz.

 18. SAYIN ADMIN KARDEŞİM BU SENE BARAJ PUANIN 60 ‘ I GEÇME İHTİMALİ VAR MI HER SENE GİBİ 60 MI OLUR YOKSA RİCAM BİLGİ VERİR MİSİNİZ.

  1. Bu yönde herhangi bir çalışma yapıldığına dair söylem yok. Duyurular açıklanana kadar da bir şey diyemeyiz.

 19. KPSS 2012 p3 puanım 75 bi önceki mülakatı geçtim fakat nedendir bilmiyorum giremedim.bu alımlarda şansımı denemeye değer mi bilemedim.açıköğretim işletme mezunuyum

 20. Merhaba Arkadaşlar. Benim sol kolumda bilek hizasında kibrit kutusu kadar dövmem vardı. Bir yıldır lazerle dövmemi sildiriyorum. Dövmem çıktı fakat çok hafif bi yanık izi gibi kaldı. Ama 5 metreden görünmüyor. Sizce sıkıntı olur mu ne yapmalıyım. Lütfen yardım:(

 21. pomem öğrenci alımını senede bir defamı yapıyor yoksa bir sene içerisinde birden fazlada alım olabiliyormu. mesela bu alımlardan sonra başka ne zaman alım olur. teşekkürler

 22. ben mayıs ın son haftası doğum yaptım.pomem e başvurabilirmiyim?yani benim sormak istediğim şey kısacası yeni doğum yapan bayan pomem’e başvuru yapabilir mi?

 23. pomeme alınıp eğitimi tamamlamadan ayrılırsak yükümlülüklerimiz ne oluyor acaba
  herhangi bir ödeme yapılıyor mu yada diğer memuriyetlere başvurabiliyormuyuz

 24. ben bu yıl pomeme basvuru yaptım ama mulakata girmemeyi düşünüyorum bir yıl sonra tekrar basvuru yapabilir miyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir